• Home
  • Bemutatkozás
    • Kik vagyunk
    • Tevékenységeink
    • Dokumentumok
  • Kutatás
  • Közhasznú infotár
    • Drogfogyasztás
  • Elérhetőségek
  • English
  • Blog
AKUT ALAPÍTVÁNY

"Mi lesz a lányokkal?" Információs adattár

9/3/2017

0 Comments

 
A "Mi lesz a lányokkal?" című kutatásunkban (Emberi Erőforrások Minisztérima áltan finanszírozott KAB-KT-16-25624 számú pályázat) célunk volt egy frissített, aktualizált lista és információs adattár (elérhetőségekkel) létrehozása a gyermekvédelmi (állami, civil, egyházi) intézményekről, amelyek lányokkal foglalkoznak.

​Az alábbi intézménylista azokat az intézményeket tartalmazza, melyek a kutatásunkhoz az interjúkészítés lehetséges intézményeinek listája. A lista alapjául a gyermekvédelmi szakellátás keretei között működtetett állami (SZGYF), civil és egyházi fenntartású intézmények szolgáltak. A listában az egész ország területén megtalálható intézmények szerepelnek, megyék szerint szétválogatva. Ebből válogattuk le a kutatásunk szempontjából releváns intézményeket. A leválogatás során megtartottuk az egész ország területét, mivel így pontosan lehet látni a szakellátás intézményeinek országos lefedettségét, illetve, hogy hol mennyi és milyen típusú intézmények találhatóak meg. A kutatás témája a gyermekvédelmi szakellátásban élő lányok droghasználati mintázatainak vizsgálata, valamint a gyermekvédelmi szakellátás válaszai a szenvedélyproblémákra. Ez szükségessé tette a mintaválasztáshoz bizonyos típusú intézmények relevanciájának átgondolását. Egyértelmű volt, hogy a normál szükségletű gyerekeket fogadó intézmények mellett kiemelt figyelmet fogunk szentelni a speciális szükségletű gyerekeket és fiatalokat fogadó intézményeknek. Speciális szükségletű gyereknek az minősül, akit az Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat (TEGYESZ) Elhelyezési Bizottsága annak nyilvánít. A jogszabály szerint speciális szükségletű gyereknek tekinthető az, aki
„ba) a súlyos személyiségfejlődési, érzelmi élet- és impulzuskontroll-zavarokkal küzdő, illetve súlyos pszichotikus vagy neurotikus tüneteket mutató gyermek (a továbbiakban együtt: súlyos pszichés tüneteket mutató gyermek),
bb) a súlyos magatartási és beilleszkedési zavarokat vagy súlyos antiszociális viselkedésformákat tanúsító gyermek (a továbbiakban együtt: súlyos disszociális tüneteket mutató gyermek),
bc) az alkohol, drog és egyéb pszichoaktív szert használó gyermek (a továbbiakban: pszichoaktív szert használó gyermek)” (1997. évi XXXI. GYVT, 53. par. 2/b. pontja)
 
A kutatás célcsoportját képező - drogproblémával küzdő – lányok tehát speciális szükségletű gyerekeknek minősülnek, melyek így speciális szolgáltatások igénybevételére jogosultak.
A speciális szükségletű gyerekek nevelése történhet integráltan vagy speciális gyerekotthonban illetve nevelőszülőnél szegregáltan. Az integrált nevelés azt jelenti, hogy a gyermekotthonban a többi gyerek között nevelkedik az a fiatal, akit az Elhelyezési Bizottság úgy ítélt meg, hogy speciális szükséglete ellenére integráltan nevelhető. A kizárólag speciális szükségletű gyerekeket fogadó speciális intézmények és nevelőszülők az integráltan nem nevelhető speciális szükségletű gyerekeket fogadják.
A speciális szükségletű gyerekek oktatását, foglalkoztatását, ápolását, (re)szocializációját, valamint (re)habilitációját a gyerek szükségleteihez, korához és állapotához igazodva kell megszervezni és biztosítani.
A listából kivontuk (2017. február 17. napján) a különleges szükségletű (0-3 éves korú vagy tartós beteg, valamint fogyatékossággal élő) gyerekeket, a kettős szükségletű gyerekeket (akik egyidejűleg különleges és speciális szükségleteket is mutatnak), valamint a kizárólag fiúkat nevelő intézményeket, mert ők nem tartoznak a kutatás célcsoportjához, a mintaválasztásban való részvételük irreleváns lett volna. Továbbá kivontuk a gyermekvédelmi szakellátás és büntetésvégrehajtás határterületén lévő javítóintézeteket, mert ezek olyan speciális csoportokkal foglalkoznak, amelyek túlságosan torzították volna a kapott képet a droghasználat jelenségéről és a gyermekvédelmi rendszerről. A javítóintézetekben olyan lányok (és persze a fiúban fiúk) kerülnek, akiket a bíróság valamilyen bűncselekmény elkövetésében bűnösnek talált és elitélt, ugyanakkor figyelembe veszi a fiatalkorúságukat és elzárásuk mellé erős nevelési eszközöket rendel. Azonban a megjelenő bűncselekmények nagyon eltérőek, sokszor több erőszakos bűncselekmény is. Ezentúl az itt élő növendékek szociokultúrális és családi háttere erőteljesen eltér a szakellátásban megjelenő többi fiatalétól, tehát ez a célcsoport vizsgálata nagyon fontos, mégis külön kutatást igényel.

A listában bent maradtak az egyházi és civil fenntartású intézmények, mert ezek vizsgálata segítségével kaphatunk teljesebb képet arról, hogy milyen megoldások, próbálkozások vannak az eltérő kultúrájú intézményekben, valamint, hogy ezek a válaszreakciók milyen tapasztalatokkal működnek.

intézménylista.pdf
File Size: 555 kb
File Type: pdf
Download File

0 Comments



Leave a Reply.

    ​

    Archív

    September 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    December 2017
    October 2017
    September 2017
    July 2017
    February 2017
    December 2015
    June 2015
    April 2015
    February 2015
    November 2014
    October 2014
    July 2014
    May 2014
    February 2014
    January 2014
    December 2013
    November 2013
    July 2013
    March 2013
    November 2012
    October 2012
    December 2011

    RSS Feed

    Kategóriák

    All
    Projektek
    SELVET
    WISE

Powered by Create your own unique website with customizable templates.